Ana sayfa İletişim

Öğretmenler

Eğitim Makaleleri Milli Eğitim Mevzuati KPSS Günlük Planlar Yıllık Planlar Egzersiz Planları Belirli Günler ve Haftalar Sosyal Kulüpler Oyunlar (Piyesler)

Öğrenciler

Atasözleri sözlüğü Deyimler sözlüğü Şiirler Kısa Hikayeler Tekerlemeler

Müzik

Akord Yapma Şarkı Sözleri Türkü Sözleri Türkü Öyküleri

Akord Programı AP Tuner Nasıl Kullanılır?

Büyüt +

Programa genel bir bakış

Bir mikrofonunuzun olduğunu ve Akord Programını (indir) kurduğunuzu farzederek açıklamaya başlıyorum.

Programı açtığınızda karşınıza yukardaki pencere çıkacaktır. Pencerenin bir çok yerinde gördüğünüz a-b-c-d-e-f-g harfleri batı müziği sisteminde notaları simgelemektedir. Bunlar sırasıyla şöyle tekabül gelir; A = La , B = Si , C = Do , D = Re , E = Mi , F = Fa , G = Sol . Sol orta tarafta gördüğünüz Presets menüsündeki kısımlar akord düzenleri temsil eder. Standart bir akord yaparken burayla işiniz olmiyacaktır.

Altta uzanan bar ise o an verdiğiniz sesin ana notaya yakınlığını temsil eder. Yani Mi (E) teline vururken alttaki mor ibreye göre ne kadar sıkmanızı ya da gevşetmenizi kabaca tahmin edebilirsiniz.

Pencerenin sağ tarafını kaplayan kısımda ise ibre ve o anda varolan referans notayı gösterir. Yani eğer o anda elinizdeki çalgının herhangi bir teline vurursanız size hangi nota olduğunu gösterir.

Veya sesinizle programı test edebilirsiniz! Notaları söyleyerek ibreyi ve notayı istediğiniz değere getirmeye çalışın. Mesela La sesi vererek " A " ibre değerini en ortaya getirmeye çalışınız. Fakat ilk verdiğiniz La sesi çok farklı nota değerleri ortaya çıkarabilir. Yani siz La verirken ekranda Do (C) , Si (B) gibi farklı notalar görebilirsiniz. Bu durumda sesinizin tonunu değiştirmek zorundasınız.

Örnek; Gitar Akordu

Herhangi bir enstrümanı akord etmek için ilk önce o aletin akord düzenini bilmeniz gerekir. Mesela gitar için akord düzeni en kalın telden en inceye doğru sırasıyla Mi (E) , La (A) , Re (D) , Sol (G) , B (Si) , Mi (E) düzenindedir.

Gitar Klavyesi

Gitarınızı akord etmek için en kalın telden başlayarak mikrofona tını vermeye başlayın. Gitarda en kalın tel, E (Mi) 'ye vurmaya başladığınızda ibrenin oynadığını göreceksiniz. E (Mi) telinin kulağını alttaki ibreye bakarak gevşetin ya da sıkın. Eğer alttaki ibre istediğiniz notanın solunda kalmışsa sıkmanız , sağında kalmışsa gevşetmeniz gerekir. İstediğiniz notayı sağdaki büyük ekranda yakalayınca ince ayara başlayabilirsiniz. Eğer gitarınızın en kalın teline vurduğunuzda ekranda E (Mi) notası görüyorsanız kulağı sıkarak ya da gevşeterek ibreyi 0 derecesine en yakın hale getirmeye çalışın. Ama tam olarak 0 olması mümkün değil. Çünkü tele vurduğunuzda tını kalınlaşıp inceleşebilir. Gitarda +5 ile -5 dereceleri arası ayar diğer tellerle uyum gösterebilir. Yani tam olarak 0 yapmak için fazla uğraşmanıza gerek yok.Bütün telleri bu şekilde akord ettikten sonra bir defa daha kalın telden başlayarak akordunuzu kontrol ediniz. Çünkü büyük ihtimalle bozulmuş olacaktır. Yine bu şekilde bir kez daha akord ettiğinizde gitarınız akord olmuş olacaktır.

Peki ya diğer enstrümanlar...?

Aşağıda birçok enstrümanın akord düzeni mevcut. Yine aynı metodları izleyerek herhangi bir aleti akord edebilirsiniz.

KISA SAP (ÇÖĞÜR) BAĞLAMA AKORDU:

1.tel

2.tel

3.tel

LA KARAR:

RE

SOL

LA

Sİ KARAR:

LA

DO KARAR:

FA

Sİ bemol

DO

DO #(diyez) KARAR:

FA# (diyez)

DO #(diyez)

RE KARAR:

SOL

DO

RE

Mİ KARAR:

LA

RE

FA KARAR:

LA bemol

Mİ bemol

FA

FA# (diyez) KARAR:

FA# (diyez)

SOL KARAR:

DO

FA

SOL

UZUN SAP BAĞLAMA AKORDU:

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

UD AKORDU:

ALT TELDEN BAŞLAYARAK

CÜMBÜŞ AKORDU:

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

KEMAN AKORDU (BATI’ya Göre)

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

KEMAN AKORDU: (TSM’ye Göre)

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

KEMENÇE AKORDU:

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

GİTAR AKORDU:

ALT TELDEN BAŞLAYARAK,

Unutmayınız;

A = La , B = Si , C = Do , D = Re , E = Mi , F = Fa , G = Sol

Not: Bu akord etme biçimi eğitim amaçlıdır. Mükemmel tınıyı yakalamanız enstrümanın sap uzunluğu, tel kalınlığı ve benzeri gibi teknik bilgilerle ancak mümkün olabilir. Buradaki akord etme biçimi profesyonel amaçlara uymayabilir.
Bekirhoca.com